ZEPTEJ SE DEEPAK CHOPRY: NEKLIDNÁ MYSL

Otázka:

Moje mysl je neustále plná myšlenek, i když spím, mám pocit, že pořád na něco myslím. Nemám tedy noci plné hlubokého spánku, ale probouzím se s únavou a neklidem. I meditace je pro mě obtížná. Prostě nemohu dosáhnout klidné mysli. Děkuju.

Odpověď:

Z ayurvédského hlediska je vaše úzkostná mysl výrazem příliš mnoho „Váty“ (pozn.níže).
Co tedy musíte udělat, je zklidnit svou „Vátu“, aby se vaše mysl dostatečně zklidnila a bylo možné lépe spát a meditovat.
Chcete-li vyvážit „Vátu“, dávejte přednost volbám, které do vašeho života přinesou teplo, stabilitu a pravidelnost.
Choďte spát před 22:00 a vstávejte v 6:00. Jezte pravidelně. Chraňte se před chladem. Noste přiměřené oblečení vhodné pro roční období a mějte zakrytou hlavu, když je chladné počasí.
Provádějte každodenní auto-masáž pomocí teplých a těžších přírodních olejů, jako je např. sezamový a mandlový olej. Cvičte lehce, což zvyšuje rovnováhu a flexibilitu. Dávejte pozor, abyste na sebe příliš netlačili a nepřekračovali limity své energie.
Čerstvý kořen zázvoru je prospěšný a lze jej často používat.
Během chladného počasí popíjejte zázvorový čaj po celý den. Ujistěte se, že se vaše střeva pohybují pravidelně každý den. Upřednostňujte uklidňující hudbu. Dotýkejte se a pravidelně se nechte dotýkat lidmi, které máte rádi. Choďte pravidelně na masáže.
Uvidíte, zda vám tato obecná doporučení pomohou, aby se mysl trochu zklidnila.
S láskou,
Deepak

Pozn.
Dóši jsou ústředním prvkem ayurvédy a základem toho, co z ní dělá osobní přístup ke zdraví. Existují tři Dóši – Váta, Pitta a Kapha – každá odvozená z 5 prvků a představující jedinečnou směsici fyzických, emocionálních a mentálních charakteristik, které jsou vlastní každému jednotlivci.

(zdroj Deepak Chopra, volný překlad SHRI Meditace & Mindfulness)

 

There are no comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Žádné produkty v košíku.