BARMSKÝ BAGAN – OLALÁ

Blog - SHRI Meditace & Mindfulness

Bagan patří mezi má nejoblíbenější místa v Barmě.  Je to místo, kde krásou zatajíte dech a pak polehounku vzdychnete tiché OLALAAAA.  Poklidná archeologická zóna se rozprostírá podél řeky Irrawaddy na cca 40 km2 a  je zde několik tisíc (opravdu tisíc) stúp – buddhistických svatyň převážně z 11.- 13.století.

Svatostánky v Thajsku či Kambodže jsou překrásné, ale upřímně, o takovém pokladu si mohou nechat zdát. Celý zážitek je hodně umocněn tím, že je z politických důvodů počet turistů v Barmě stále mnohem menší než v okolních zemích a odvážlivec má tak možnost zažít mnohé, v co v jiných zemích jihovýchodní asie tajně doufá.

Do některých baganských svatyň se dostanete dovnitř a s úžasem  budete z blízkosti obdivovat překrásné fresky a buddhistické výjevy. Na některé stúpy vedou příkré schody a můžete vystoupat na vrchní ochoz či terasu.

Velmi oblíbeným zážitkem je v Baganu pozorování východů a západů slunce.   Obecně platí…na východ slunce je větší klid a též je dobré se vyhnout stúpám, které jsou doporučované v průvodcích neb bývají plné a kouzlo okamžiku je trošku fuč.

V Baganu je hodně půjčoven,  tak je možné snadno ráno vyrazit po prašných cestách na kole, porozhlédnout se a po chvilce určitě objevíte tu vaši pravou nejlepší (ani nemusí být ta nejvyšší) východosluneční baganskou stúpu. Magie okamžiku, kdy sedíte sami nahoře, ponořeni do sluneční lázně barmského rána je nezapomenutelná.

Pokud jste četli nějaké mé předchozí příspěvky, tak asi již víte, že mám ráda klid…proto i takové zalíbení v Baganu. Není zde žádná party zóna/promenády (díky Bohu :-)).  Neexistuje veřejné osvětlení podél silnic a tak když se setmí, dáte si v nějaké příjemné restauraci večeři  a ponořeni do tmy zamíříte do hajan 🙂

A jak se do Baganu dostat? Nejlépe letecky z hlavního města Yangon / Rangun – letiště Nyaung U (už i to vás dozajisté překvapí :-)) Zkusím vložit nějaké video..tak blízko (pár metrů) jsem od rotujícího letadla na letištní ranveji ještě opravdu nestála 🙂

Šárka Koliášová – Cestovní blog & průvodce

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Žádné produkty v košíku.